Pamukçuk (Moniliasis)

Pamukçuk olarak isimlendirilen ve bebeklerde özellikle dil üzerinde ve yaygınsa tüm ağız içinde gözlenebilen enfeksiyonun asıl nedeni mantarlardır. Çevremizde ve yaşadığımız ortamda bulunan mantar sporları, henüz mücadele yeteneği kazanmamış olan bebeklerin ağız içine yerleşir ve beyaz renkte enfeksiyona neden olur. Bu sebeple günlük yapılan ağız içi bakımları bebeğin ağzında bulunabilecek mantar sporlarını uzaklaştırır.  Günlük bakım için kaynatılmış soğutulmuş su ile nemlendirilmiş bir gazlı bez kullanılabilir.

Eğer pamukçuk hastalığı oluşmuş ise ağız içi  günde üç dört kez karbonatlı suyla ıslatılmış gazlı bez ile silinmelidir. Karbonatlı su nasıl hazırlanmalı? Eczaneden alınan karbonattan  bir çay bardağı kaynatılmış ve ılıtılmış suya bir çay kaşığı karbonat eklenmelidir. Böylelikle mantarların yaşaması için gerekli olan asidik ortam bazik ortamla değiştirilir.

Bebeğinizde bu yöntemler ile geçirilemeyen ilerlemiş pamukçuk şikayeti mevcutsa çocuk doktorunuza başvurmalısınız ki en doğru tedaviyi alabilesiniz.

Related posts

İlk Randevunuza Gelirken

Aşağıdaki soruların doktorunuz ile ilk randevunuzdan önce mutlaka tarafınızdan bilinmesi gerekiyor, zira randevu boyunca bu soruları tek tek size...

Posted

Leave a Reply