KIZAMIKÇIK (RUBELLA)

Alman kızamığı veya 3 gün kızamığı da denir. Bulaşma ağız ve burun salgılarının direkt teması veya damlacıkların yayılması ile olur. En sık 5-9 yaş grubunda görülse de vakaların beşte biri genç erişkinlerde görülür. Hastalığın geçirilmesi veya aşılama ile korunma ömür boyu olur. Virüs alındıktan 2-3 hafta sonra bulgular ortaya çıkar. Bireylerin döküntülerinin başlamasından sonraki  5-7. günlerde de bulaşıcılık devam eder.

Döküntü yüz ve göğüsten başlayarak tüm vücuda yayılır. Boyun bölgesinde lenf bezi büyümesi ve dalak büyümesi de olabilir. Çocuklarda ateş az veya hiç yoktur. Erişkinlerde ateş daha belirgin izlenir. Boğazda kızarıklık, halsizlik ve iştahsızlık gibi belirleyici olmayan bulgular izlenebilir. Ergen ve yetikin kadınlarda elin küçük eklemlerinde ağrı ve şişlik görülebilir.

Doğumsal Kızamıkçık:

Gebelikte geçirilen kızamıkçık hastalığı bebeği anne karnında etkileyerek Doğumsal Kızamıkçık Hastalığına neden olur. En büyük risk bebeğin oranlarının oluşumu ve gelişiminin en yoğun olduğu 8-12. haftalar arasındadır.

Doğumsal Kızamıkçık Hastalığı Bulguları:

 1. Düşük doğum ağırlığı
 2. Tek veya iki taraflı katarakt
 3. Küçük göz
 4. Göz tansiyonu
 5. Gözün retina tabakasının enfeksiyonu
 6. Kalp kası bozuklukları
 7. Kalp damar bozuklukları
 8. Sağırlık
 9. Beyin ve zarlarının enfeksiyonu
 10. Zatürre
 11. Kansızlık

Korunma aşı ile sağlanır. Kızamık ve kabakulak aşısı ile birlikte 12. ay ve ilköğretim 1. sınıfta yapılır. Gebelik öncesinda aşısız olan ve kızamıkçığa karşı duyarsız olduğu tespit edilen tüm kadınlar gebe kalmadan aşılanmalı, aşılama sonrasında en az 3 ay gebe kalmamalıdır. Gebeliğin herhangi bir döneminde kızamıkçık geçiren biri ile temas edildiği takdirde hemen kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışılmalıdır.

Kızamıkçık ile temas sonrası aşının koruyuculuğu yoktur.

 

Related posts

Leave a Reply