Göbek bakımı

Göbek kordonu bebeğin anne karnında ihtiyaçlarını görmesi için elzem bir yapı olmasına karşın doğum sonrasında kesilmesi ile birlikte önemini yitirir ve yaklaşık bir hafta ila on gün sonra düşerek bize annemiz ile olan son bağı hatırlatan göbek deliğimizi bırakır. (Bu duygusal hatıra için bakınız Sunay Akın Çukur şiiri)

Yenidoğan bebeğin göbeği düşene kadar temiz tutulması büyük önem taşır. Önceleri günlük batikon veya alkol ile pansuman öneriliyordu. Ancak batikon uygulamasında göbekten bebeğe bol iyot geçmesi ve göbeği kurutması için verilen alkolün de göbeğin kurumasında rol oynayan bakterilerin ölmesine neden olmasıyla bu uygulamalar terk edilmiştir. Göbeğe sadece doğumda kesilme öncesi batikon uygulanmakta ve sonrasında üzeri temiz bir gazlı bez ile kapatılmakta, sonrasında ise ek bir bakım uygulanmamaktadır. Bu nedenle bebeğin göbek düşmeden yıkanması da doğru değildir. Tercihen göbeğin düşmesini takip eden ikinci günde bebeğiniz yıkanabilir. Erkek bebeklerde altı bezlenirken penis aşağı yönlendirilmeli, böylece çiş yapmasını takiben göbeğin ıslanması önlenmelidir.

Göbek ile ilgili doktorunuza başvurmanız geren durumlar:

  • Göbeğin düşmesini takiben az miktarda kanama görülebilir. kanama sürekli devam ediyor ve yoğun ise K vitamini eksikliği olabilir. Doktorunuz gerekli görürse kas içine K vitamini iğnesi yaptırabilir.
  • Göbeğin etrafında yaygın kızarıklık, kötü koku ve/veya akıntı.
  • Göbeğin düşmesi 2 haftadan uzun sürmüşse bebeğinizde bağışıklık sistemi ile ilgili birtakım rahatsızlıklar veya enfeksiyon gelişmiş olabilir.
  • Göbek düştükten sonra göbekte kabarık, parlak ve ıslak bir doku gözlenebilir ve buna granülasyon dokusu denir. Üzerine gümüş nitrat uygulaması yapılarak gerilemesi sağlanır.
  • Göbek fıtığı da özellikle gazlı bebeklerde karın ön duvarı kaslarının zayıf olması nedeniyle gözlenir. Acil müdehale gerekmez, genellikle 1 yaşına kadar kendisi geriler. Bu yaştan sonra gerileme hala olmamışsa çocuk cerrahı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Related posts

Leave a Reply