Doğum odasında bebeğinizi neler bekler?

İster sezeryan, ister normal doğum ile bebeğinizi doğurun, doğum odasında bebeğinizi karşılayan bir ekip mutlaka bulunur. Türk filmlerindeki doğar doğmaz bebeğin poposuna şaplak atılmasıyla birlikte çığlık atma sahneleri artık yok:), çünkü modern pediatri uygulamalarında bebeğiniz doğar doğmaz önce kurulanıyor ve bu sırada çoğu bebek zaten ağlamaya başlıyor. Rahim içerisinde aynı bir balık gibi akciğerleri su dolu olan insan yavrusu, ilk ağlaması ile birlikte artık karasal yaşama uyum sağlar ve akciğerlerindeki suyu boşaltır. Normal doğum sırasında doğum kanalından geçerken bu sıvıyı rahatlıkla atabilen bebek, sezeryan ile doğumlarda sıvı boşaltımında zorlanır ve yaş akciğer denilen bir durum oluşur ki ona da ileriki sayfalarda değineceğim.

Doğumu takiben bebeğinize müdehale eden kişi (çocuk doktoru, anestezi doktoru, ebe, hemşire vs) beş ana parametre ile bebeğiniz değerlendirir. 1953 yılında ilk kez Amerikalı anestezi uzmanı Virginia Apgar tarafından belirlenmiş olan bu parametreler zamanla APGAR skoru tanımlaması ile kullanılmaya başlanmıştır.

 

Doğum anında, 1., 5. ve 10. dakikalarda:

1-Bebeğin rengi

2- Bebeğin solunumu

3- Bebeğin kalp atışı

4- Vücut esnekliği (tonusu)

5- Refleks

değerlendirilerek 0, 1, 2 puandan biri verilerek toplanır. 1. dakika 8 ve üzeri puan alan bebeklerin sağlıklı olduğu, doğum öncesi ve hemen sonrasında oksijensiz kalmadığı söylenir.  Düşük puan alması halinde gerekli tedavi ve takip çocuk doktoru tarafından planlanır.

Doğumu takip eden sürelerde APGAR SKORLAMASI yapılır, bebeğinizin ölçümleri  (doğum haftası, kilosu, boyu ve baş çevresi)  not edilir.  Emme refleksi en yoğun doğum sonrası ilk 30 dakikada olduğundan hemen anne memesine tutularak erkenden anneyi emmesi,  gelen ilk sütten (kolostrum) hemen yararlanması sağlanır. İlk detaylı muayenesi yapılarak Hepatit B aşısının ilk dozu ve K vitamini her iki bacaktan kas içine olacak şekilde uygulanır. Anne kan grubu O veya Rh negatif ise bebek ve anne kanı arasında uyumsuzluğa bağlı ani sarılık yükselmesi olabileceğinden bebek kan grubu belirlenir.

Hastaneden taburcu olmadan önce bir kez, taburcu olduktan sonra da bir kez olmak üzere topuk kanı alınarak yenidoğan tarama testi uygulanır. Bu test ile Konjenital hipotiroidi (doğuştan guatr bezinin çalışmaması,  hemen tedavi edilmez ise ağır zeka geriliği gelişir), Fenilketonüri (metabolik hastalık, tespit edilir edilmez  bebeğe başlanan özel diyetler  ile önlenebilen ölümcül zeka geriliği), Biyotinidaz eksikliği (metabolik hastalık),  Kistik fibroz (doğuştan enzim eksiliği nedeniyle oluşan, tedavisinin olmadığı ancak erken tespit edilmesi halinde konforlu bir yaşam sağlanabilen ağır bir klinik tablo )

Taburculuk öncesi henüz hastanede iken bebek beslenmesi ve anne sütü konusunda eğitim almış ebe, hemşire veya doktorlar tarafından  anneye emzirme, bebek bakımı ve ev takibinde yapılması gereken bilgiler aktarılır. Bir sonraki kontrol randevusu verilerek anne ile birlikte taburcu edilir.

 

Related posts

Leave a Reply